Tarihçemiz

Manisa Genç İş Adamları Derneği 02 Nisan 1991 yılında kurulmuştur. Manisa’nın Genç İşadamları olarak amacımız, anayasamızda belirlenen esaslar çerçevesinde, Atatürk İlkelerinin ışığı altında, Türkiye’nin demokratik ve planlı bir düzen içerisinde ekonomik, sosyal, kültürel alanlardaki gelişiminde sanayici ve işadamlarının sorumluluklarını ve dayanışma ruhunu geliştirmek amacıyla, toplumun sosyo-ekomik düzeyinin gelişimine katkıda bulunuşlarını sağlamaktır.

Manisa Genç İşadamları Derneği; üyelerinin, ithalat, ihracat, yatırım ve işletmecilik konularında güncel gelişmelerden bilgilenmesini sağlamak ve iştigal konularındaki mal ve hizmet arzını kolaylaştırmak üzere kurs, seminer, sempozyum, konferans, tetkik gezileri, bilgilendirme toplantıları ve bunun gibi etkinlikler düzenlemektedir. Bu konuda uzmanlaşmış kişileri konuk eder ve üyelerinin yararına sunar.

Manisa Genç İşadamları Derneği, evrensel iş ahlakı ilkelerine uygun bir biçimde faaliyette bulunur. Piyasa ekonomisinin hukuksal ve kuramsal alt yapısının yerleşmesini, liberal ekonomik kurallarının yerleşmesinin yanı sıra ülkenin doğal kaynaklarının, teknolojik yeniliklerle desteklenerek en etkin biçimde kullanımı, verimlilik ve kalite yükselişini sürekli kılacak ortamın yaratılması yolu ile rekabet gücünün arttırılmasını hedef alan politikaları destekler. Toplumsal paydaşları ile işbirliği ve iletişimin güçlenmesi için çalışır ve iyi bir çözüm ortağı olur. Geliştirmekte olduğu projeler ile üyelerin bireysel gelişimine katkıda bulunur.

20. yılını geride bırakan Manisa Genç İşadamları Derneği kurulduğu günden bu yana birçok devlet büyüğünü ve Türkiye’ye mal olmuş isimleri ağırlamıştır. Bu isimlere örnek olarak; Necmettin ERBAKAN, Kenan EVREN, Sakıp SABANCI, Mesut YILMAZ, Süleyman DEMİREL, Bülent ECEVİT, Deniz BAYKAL, Turgut ÖZAL, Aydın MENDERES, Burhan ÖZFATURA, Mehmet KÖSTEPEN, Rıza AKÇALI, Ali BABACAN, Sümer ORAL, Kerem ALKİN, Hüseyin TANRIVERDİ, Murat ERSOY, Erkan GÜRAL ve son olarak “Magiad İş Dünyası Buluşması” yemeğinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ’ı verebiliriz.

Manisa Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ve dernek üyeleri sosyal sorumluluk projelerine önem verir. 2011 yılı içinde birçok projeye imza atmıştır. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse Somali’deki kardeşlerimize yardım programı düzenlenmiş olup, onlara gönderilmek üzere Manisa İl Müftülüğü ’ne bağışta bulunulmuştur. Sevgi evleri projesi kapsamında ihtiyacı olan çocuklarımıza yardım edilmiştir. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden onay alınarak Forma Projesi ile Osmancalı İlköğretim okuluna forma dağıtılmıştır. Minik Ayaklar, Büyük Kalpler adı altında başlatılan bot yardımı projesi ile Manisa İlköğretim okullarından bir kısmının tüm öğrencilerine bot hediye edilmiştir.

Manisa Genç İşadamları Derneği’nin diğer bir misyonu da Manisa’ya mal olmuş kurumlarla işbirliği sağlamak ve bu kurumlarla birlikte Manisa’nın sorunlarına ortak çözümler bulmaktır. Çeşitli televizyon ve radyo programlarının yanı sıra basına verdiği röportajlarla toplumsal faydaya yönelik her tür çalışmayı destekler.

Manisa Genç İşadamları Derneği ailesi Türkiye’ye Cumhuriyeti’nin tüm bayramlarını gururla kutlar ve çeşitli programlar düzenler. Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününde her yıl geleneksel olarak pilav dağıtımı yapar. Bunların yanı sıra Polis Haftasında tüm emniyet birimlerini, Çalışan gazeteciler gününde basın mensuplarını, Kadınlar gününde üyelerimize ziyaretlerde bulunur.

Manisa Genç İşadamları Derneği; bir sivil toplum örgütü olarak tüm siyasi partilere eşit mesafededir. MAGİAD olarak her seçim döneminde tüm siyasi partilerin ziyaretlerini kabul etmiş ve partilerle kahvaltılar düzenleyerek üyelerinin sorunlarını dile getirmiştir. MAGİAD; alınan davetler üzerine Meclis Başkanı Cemil ÇİÇEK, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ, Devlet Bakanı Ali BABACAN ve Milletvekili ziyaretlerine Ankara’ya gitmiştir.

Manisa Genç İşadamları Derneği davet edildiği tüm toplantılara ve seminerle gereken önemi vererek katılır. MEB’in düzenlediği “Onlar Buradaydı” Projesi, İstiklal Marşının Kabulünün Kutlamalarına katılım, Ticaret ve Sanayi Odalarının düzenlediği “Girişimcilik Haftası Kutlamaları” Programında konuşmacı olarak katılım, “Magiad’la Patron Sensin” Projesi ile öğrencilere kendini geliştirme ve iş imkanı sağlamak, Manisa Celal Bayar Üniversitesi bünyesinde seminer düzenlemek ve öğrencilere faydası olabilecek konuşmacıları getirtmek bunlar arasındadır. Ayrıca Türkiye’de bir ilki yaparak Üniversite bünyesinde Öğrenci Temsilciği kurmuştur.

Manisa Genç İşadamları Derneği; sosyal faaliyetlere de önem verir. Üyeleri arasındaki iletişimi ve ikili ilişkileri güçlendirmek için eşli katılımın sağlandığı yemekler, kahvaltılar ve geziler düzenler. MAGİAD ailesi olarak Didim, Kıbrıs, Çeşme gibi yerlere zaman zaman geziler düzenlenir. Bunun yanı sıra halı saha maçları, paintball, karting turnuvaları düzenlenir.

Manisa Genç İşadamları Derneği; Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Kurucusu olan dernekler arasında yer almaktadır ve 07 Haziran 2003 yılında Ege Bölgesi Genç İşadamları Dernekleri ile çalışmalarında birlik ve uyumu sağlamak ve Ege bölgesinde üst düzeyde bir yönetim kuruluşunu oluşturmak üzere “Ege Bölgesi Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu” adıyla kurulan Federasyonunun (EGİFED) üyesidir.

Manisa Genç İşadamları Derneği, çağdaş ve evrensel etik değerlerin ışığında bireyi üstün kılan toplumsal yapının oluşmasına sahip çıkan, sinerji yaratan, öncü, girişimci sivil toplum örgütü olmak için çalışmalar yapar.